Gasztroenterológia

BiomTeam

Csapatunk tagjai dietetikusok és orvosok, akik Dr. Schwab Richárd gasztroenterológus, kutatóorvos vezetésével naprakészek a tudomány kínálta legfrissebb lehetőségeket illetően. Ismerik a betegségek megelőzésének, korai felismerésének és személyre szabott gyógyításának legújabb módszereit, és a tudományos kutatások eredményeit.

Mivel foglalkozunk?

Megkeressük az ok-okozati összefüggéseket a klinikai tünetek és molekuláris (patológiai) elváltozások mögött. A személyre szabott orvoslás egyre nagyobb teret hódít, ennek pedig az az oka, hogy a molekuláris biológiai adatok elemzése egy rendkívüli bonyolult dolog. A BiomTeam multidiszciplináris csapatmegbeszéléseken több szakterületet képviselő szakember döntése alapján dönt a beteg kezelési tervéről.

Dr. Schwab Richárd

„Belgyógyász, gasztroenterológus. Pályafutását Pap Ákos Professzornál kezdte és iskolateremtő műhelyében tíz évet töltött országos gastroenterológiai centrumokban. Külföldi tanulmányutakon több évet töltött Bécsben, Baselben és Londonban. Jelentős tapasztalatokat szerzett a gyógyszerjelölt-vegyületek preklinikai és klinikai fejlesztésében, néhai Kéri György Professzor munkatársaként. Részt vett az Oncompass Medicine precíziós onkológiai diagnosztikai cég alapításában és annak igazgatósági tagja, mely a világon az elsők között vezette be a klinikai gyakorlatba az onkológiai betegségek személyre szabott kezeléséhez a daganatok molekuláris jellemzését.

A molekuláris biológiai tudás integrációját a klinikai gyakorlatba a mikrobiom / bélflóra jellemzésével ugyanígy a világon elsők között kezdte meg a DiaVitas program alapítójaként. Ennek a munkának a folytatása a budapesti MiND intézet, melynek alapítója és egyik vezetője. Szakmai fókuszában az anyagcsere és autoimmun gyulladásos betegségek mellett a neurológiai kórképek és a microbiom kapcsolatának transzlációs kutatása és gyógyítása áll. A kutató, gyógyító munkája részeként részt vett az Endoexpert gastroenterologiai csoportpraxis tagjaként az Affidea Bank Centerben létesült endoscopos laborjának fejlesztésében és itt végez endoscopos beavatkozásokat.”

A bél mikrobiomja

A bél mikrobióta az emésztőrendszerben élő mikroorganizmusok összessége, amely az emberi mikrobiom legnagyobb részét alkotja. Becslések szerint közel 500 fajta baktérium él a belekben, ezen felül gombák, egysejtűek és archeák is. A közel 500 fajta baktérium 99%-át 30-40 faj adja. A bélnyálkahártya születésünkkor steril, ezt követően folyamatosan épül fel minden ember egyedi mikrobiomja. A bélmikrobióta összetétele az emésztőtraktus területén más és más. A mikrobióta sejtjeinek génállományát nevezzük mikrobiomnak.

Az okot akarjuk kezelni, nem a tünetet

Hiába igaz, hogy manapság a XXI. század molekuláris genetikai és informatikai forradalmak sorozata révén (ide értve a mesterséges intelligenciát és a képfeldolgozást is) sosem látott részletességgel tudja feltérképezni az emberi szervezetet. A legnagyobb népegészségügyi jelentőségű megbetegedések okainak kezelése mégsem megoldott, mint az elhízás, a cukorbetegség, a magasvérnyomás, az érelmeszesedés és következményei: a szívizom infarktus, a stroke, valamint a daganatok, illetve az autoimmun megbetegedések többsége.

Életmódunk hatása az egészségünkre

Az életmódunk rendkívül jelentős hatással van az egészségünkre mind fizikai, mind mentális szinten. Az étkezési szokásaink, a mozgásszegény életmód, a stresszkezelési módszereink mind-mind meghatározzák az egészségünket. Az egészséges táplálkozás, a rendszeres testmozgás, a megfelelő pihenés és a stressz csökkentése alapvető fontosságúak az optimális egészség fenntartásához. Az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek, a cukorbetegség és más krónikus problémák gyakori következményei lehetnek az egészségtelen életmódnak. Fontos felismerni, hogy az egészségünkért való felelősségünk nagy része az életvitelünkön múlik, és a tudatos változtatásokkal hosszú távon javíthatunk az életminőségünkön és egészségünkön.

Káros szenvedélyek

A bélmikrobiom egy összetett mikrobiális közösség, amely a bélrendszerben él. Ez a rendkívül változatos mikroorganizmusok összessége, beleértve a baktériumokat, vírusokat, gombákat és más mikrobiális elemeket, jelentős szerepet játszik az emésztésben, az immunrendszer működésében és az anyagcsere-szabályozásban. Az egészséges bélmikrobiom kulcsfontosságú az optimális egészség fenntartásában, míg a diszbakteriózis, azaz a mikrobiom egyensúlyának zavarai hozzájárulhatnak különféle egészségügyi problémákhoz, például emésztési rendellenességekhez, gyulladásos betegségekhez és metabolikus rendellenességekhez. A bélmikrobiom összetételét és aktivitását számos tényező befolyásolhatja, beleértve az étrendet, az életmódot és a gyógyszerek használatát.

Sértült bélnyálkahártya jelentősége

A sértült bélnyálkahártya jelentős szerepet játszik az emésztőrendszer egészségében és működésében. Ez a vékony bél belső rétege, amely védelmet nyújt az irritációkkal és kórokozókkal szemben, miközben segíti a tápanyagok felszívódását. Ha a bélnyálkahártya sérült vagy gyulladt, csökken a védelmi képessége, és fokozódik az áteresztőképessége, ami lehetővé teszi a káros anyagok és kórokozók bejutását a szervezetbe. Ennek következtében különféle emésztési problémák, autoimmun betegségek és más egészségügyi problémák alakulhatnak ki. A sértült bélnyálkahártya kezelése és megfelelő gondozása létfontosságú az egészséges emésztőrendszer fenntartásához.

Megelőzés szerepe

A megelőzés fontos szerepet játszik az egészségügyben, mivel lehetővé teszi számunkra, hogy előre megakadályozzuk vagy minimalizáljuk az egészségügyi problémák kialakulását. Ez magában foglalja az egészséges életmódra, például rendszeres testmozgásra és kiegyensúlyozott táplálkozásra való ösztönzést. Az immunizálás is fontos része a megelőzésnek, mely által számos fertőző betegség ellen védekezhetünk. A rendszeres orvosi vizsgálatok és szűrővizsgálatok segítenek az esetleges problémák korai felismerésében és kezelésében. Az egészségügyi oktatás és tudatosság növelése is kulcsfontosságú a megelőzésben, mivel ez lehetővé teszi az emberek számára, hogy informált döntéseket hozzanak az egészségük megőrzése érdekében.

Mikrobiom alapú dietetikai tanácsadás

A tanácsadás menete:

  • a szakorvosi javaslat részletes átbeszélése
  • a jelenlegi életmód, táplálkozás elemzése
  • személyre szabott életmódprogram kidolgozása
  • Mikrobiom regenerációs célok kijelölése és nyomon követése
  • rugalmas, online konzultáció lehetősége

A táplálkozás, testmozgás és az alvás minősége együttesen befolyásolja az Ön egészségét és testsúlyát.