GYIK
Gasztroenterológia
A gasztroenterológus olyan orvos, aki a gasztroenterológia területén szakosodott, azaz a gyomor-bélrendszer betegségeivel foglalkozik. Feladatai közé tartozik az emésztőszervek, mint a gyomor, a belek, a máj, az epehólyag és hasnyálmirigy, betegségeinek diagnosztizálása, kezelése és megelőzése. A gasztroenterológusok széles skálán mozognak a gyomorégéstől az emésztési rendellenességeken át a gyulladásos bélbetegségekig és a daganatos megbetegedésekig.
Ön a megadott elérhetőségeken keresztül megkeres bennünket. A hozzánk forduló páciensek pannaszait és tüneteit egy online kérdőívvel összegezzük. Az első lépés az állapotfelmérés azaz a triázs. Szakértő kollégánk átbeszéli Önnel a panaszait, kórelőzményeit, a családi anamnézist és a tüneteit. Ezek után csapatunk vizsgálatokat javasol Önnek. Amikor a leletek elkészülnek akkor a leleteket és a kórelőzményeket értelmezzük és megállapítjuk a kezelési tervet, amely nem csak tüneti kezelést, hanem a szöveti regenerációt is lehetővé teszi. A releváns terápiát illetve biomarkereket kijelölő diagnosztikai eljárásokat protokollok alapján választjuk ki. Munkánkat mesterséges intelligencia segíti, valamint az állapotfelmérés online történik.
Mit jelent a biomarker?A biomarkerek jelzik a betegséghez vezető okok változást. Vagyis az emelkedett vércukor, a túlsúly, a magas vérnyomás értékek. A vizsgálatok és az eredmények kiértékelését a multidiszciplináris csapat végzi, vagyis a releváns szakmák mindegyike részt vesz a kiértékelésben.A BiomTeam szakvélemény ez alapján születik meg, amelyet minden olyan kolléga aláír, aki a kiértékelésben részt vett.
Az Ön állapotfelmérését követően a következő vizsgálatok egyedi kombinációját írhatják elő, az ön panaszaihoz igazodva:
- vérvizsgálatok, 2-es típusú cukorbetegség vizsgálata 5 pontos vérvétellel
- székletvizsgálatok, speciális bélmikrobiom székletteszt
- májfibrózis ultrahangvizsgálat,
- gyomor és béltükrözés,
- egyéb
- Puffadás
- Hasmenés
- Elhízás
- Hajhullás
- Bőrpanaszok
- Magas vérnyomás
- Alvászavarok
- Ételintolerancia
- Hasfájás
- Táplálékallergia
Az örökletes tényezők egyértelműen szerepet játszanak, és növelik a kockázatot. A bélfal sérülése és a nagy mennyiségű baktérium-törmelék a betegség kialakulásában kulcsszerepet játszik.
Természetesen nem. Az IBS miatt először is számos rutinvizsgálatot végeztek el, és ha ezek a vizsgálatok a közelmúltban történtek, és a szakmai protokollok ezt nem indokolják, akkor nem szükséges újabb vizsgálatokat végeztetni. Ha mégis szükségesnek találjuk néhány vizsgálat ismétlését, akkor örömmel fogadjuk az orvosa friss (például endoscopos) vizsgálatait. Amennyiben újra kellene végezni a vizsgálatokat a mi javaslataink alapján, segítséget tudunk nyújtani a megfelelő szolgáltató kiválasztásában a vizsgálatok elvégzése érdekében.
- Kezeletlen ételallergiák, glutén és laktózérzékenység
- Zsírmáj
- Baktérium és vírusfertőzés
- Dohányzás
- Túlzott alkoholfogyasztás
- Elhízás
- Autoimmun betegségek
- Egészségtelen életmód
- Alvászavar
- Rendszertelen és mértktelen étkezés
- Stressz
Mit jelent a terápiás célpont? Azt, hogy ha ön cukorbeteg, akkor felderítjük a magas cukor- vagy inzulin értékek, esetleges késői szövődmények szempontjából korrekcióra szoruló elváltozások okát. Ezek lehetnek például TMAO termelő baktériumfajok, vagy a bél barrier funkciójának sérülései.
A fibroscan vizsgálat a hegesedés és keringési ellenállás-változás meghatározásában fontos. A bélfal és bélflóra vizsgálata kiegészítő specifikus vizsgálatokat kér, hogy meg lehessen ítélni a bélfal áteresztőképességét és a kóros flóra összetételét.
Ezek mind súlyosbítják a microbiom és bélfal sérülését, növelve ezzel az érrendszeri és daganatos kockázatokat.
A feldolgozott ételekben lévő propionát, amely túlsúlyban van, felelős az elhízás-diabetes tengely kialakulásáért. 2018-ban felfedezték a propionát sejten belüli receptorát, amely gátolja az inzulin hatását. Ennek eredményeként az izomsejtek cukorfelvételét akadályozza, magas inzulin szintet eredményezve, ami az elhízás leggyakoribb oka. Ugyanakkor a tartósan magas inzulinszint kimeríti a hasnyálmirigy béta sejtjeit, emelkedett vércukorszintet okozva, és veszélyeztetve a sejtek cukorfelvételét.
A propionát túlsúlyának oki megoldása a szénhidrátbevitel minimalizálása és a ketontestek felhasználására történő átprogramozás. Az erre vonatkozó szakmai viták közé tartozik, hogy a szénhidrátok teljes kizárása és a zsírbevitel növelése (ketogén diéta), a koplalás révén a tárolt zsír hasznosítása (ketózis), vagy a kettő kombinációja-e a leghatékonyabb.
A diabetessel járó szövődmények kialakulása ma tudásunk szerint független a cukoranyagcsere helyzetétől. A közös ok a bélben kialakuló propionát-túlsúly, ami az életmódfaktorok hatására kialakult gyulladást, áteresztő bélfalat és baktériumtörmelékek bejutását eredményezi a szervezetbe. Ez kiemelten fontos, mert a pusztán a vércukorszint optimalizálására irányuló kezelések kevésbé hatékonyak a késői szövődmények elkerülése szempontjából.
A nem alkoholos zsírmáj betegség jelentősége nemrégiben vált ismertté. A világszerte elterjedt elhízás gyakoriságának növekedése mellett népegészségügyi problémává vált, és kiderült, hogy az évtizedeken keresztül diszkréten emelkedett „májenzimek” (transzaminázok) ugyanolyan prognosztikus jelentőségűek, mint a krónikus vírusos hepatitisek vagy az alkoholos zsírmáj-cirrhosis esetében.
Az ultrahang lelet gyakran írja le a máj megnagyobbodását és ultrahang jelének megváltozását. Az utóbbi években egyértelművé vált, hogy az esetek mintegy 25%-ában az ártalmatlannak tűnő zsírmáj mellett hegesedés is kialakul, ami a krónikus hepatitis vagy az alkoholos cirrhosisra jellemző. A nyugati világban a transzplantációt igénylő májbetegség 30%-a a NASH következtében alakul ki.
A zsírmáj hátterében főként anyagcserezavar és magas inzulinszint áll, amely gyakran társul a bélfal áteresztőképességének zavarával. Ennek eredményeként nagy mennyiségű baktérium-törmelék jut be a szervezetbe a bélfal szövetein keresztül, aminek elsődleges „filter-rendszere” a máj. Ha a szervezet nem tudja hatékonyan eltávolítani ezt a gyulladásos sejttörmeléket, akkor gyulladás alakul ki, amely hosszú távon hegesedést okozhat.
Az immunrendszer feladata az eltávolítás, de ha a mennyiség túl nagy, akkor a szervezet gyulladással válaszol. Ennek következménye a máj saját keringésének megváltozása, a filterrendszer károsodása, és ennek szövődményei veszélyeztetik a páciens életét.