Ultrahang vizsgálat

Ultrahang vizsgálat

Az UH vizsgálat egyike a leggyakoribb képalkotó eljárásoknak, mely során a vizsgáló orvos vizuális információt kap a test belső felépítéséről és a szervekről. .A módszer valós időben ad képet, így akár működés közben is megfigyelhető a vizsgált szerv. Az eljárás fájdalommentes, sugárterhelés nincs. Szükség esetén többször is elvégezhető. Mellékhatása nincs.

Az ultrahanggal tanulmányozott területet szabaddá kell tenni, az orvos orvosi géllel bekeni a bőrt. Az ultrahangos vizsgálatok legtöbbször nem igényelnek semmilyen előkészületet, de vannak kivételek. Hasi és kismedencei UH előtt 6 órával nem lehet enni, kizárólag szénsavmentes víz fogyasztása javasolt. Az előzmények bemutatás fontos, korábbi leleteit hozza magával. A terhesség nem kizáró ok.

40 éves kor felett a szív és érrendszer állapotának felmérésben kiemelt helyen szerepel a nyaki erek és a véráramlás UH-os szűrővizsgálata. Láthatóvá válnak az éremleszedés során felhalmozódó plaque-ok.

Hasi és kismedencei UH vizsgálat

Hasi és kismedencei UH: a szervek elhelyezkedése, méretei, szerkezete vizsgálható illetve az oda nem illő elemek pl kövek (Vesekő,epekő), folyadékok, ciszták, daganatok (jó és rosszindulatú) felderíthetőek.

Nyaki lágyrész pajzsmirigy, nyirokcsomók UH vizsgálat

A nyak izmainak és légyrészének vizsgálata során a cisztákat és gyulladások jeleit mutatja ki, valamint a pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy szerkezetét, méretét, elhelyezkedését és az abba található göbök, gyulladások és térfoglalásokat mutatja ki. A nyak esetleges jó és rosszindulatú daganatai is felismerhetőek.

Color doppler, artériás keringés UH vizsgálat

Nyaki erek állapotának felmérése, a vér szabad áramlásának vagy elzáródásának felderítése. Végtagi vénák vizsgálatakor kimutathatók a tágult visszerek, vizsgálható a vénabillentyűk elégtelen működése és a mélyvénák állapota. Artériás keringés vizsgálatakor leginkább az érfalak állapotát, meszes felrakódást, szűkületet és annak mértékét vizsgáljuk.

Ízületi UH vizsgálat

Az ízületek jól ábrázolhatóak, az ízületek gyulladásos folyamatai, a külső szalagrendszerek, valamint az ízületeket mozgató inak és izmok degenerativ és/vagy traumás elváltozásai. Az ízületek UH vizsgálata során feltérképezhetővé válnak az ízületeket (váll, könyök, csukló, csípő, térd, boka) körülvevő lágy szövetek, izmok inak és tapadásuk, csontot fedő porcok és a környéki vázizmok. Sérülések meghatározása: szalagsérülések, izomsérülések, bevérzések egyértelműen megállapíthatók. Degeneratív (kopásos) ízületi betegségek: ultrahang felvételen jól láthatóvá válik a csontokat borító porc elvékonyodása, az ízületi rés beszűkülése.

Gyulladásos ízületi betegségek azonosítása: az ízületi belhártya megvastagodása, a felgyülemlett folyadék mennyisége, a csontok felszínén jelentkező kimaródások mind gyulladásra utalnak. Az ízületen belüli idegsérülések megállapítása: például alagút szindrómák esetén segíti a diagnózist. Mivel az ultrahang vizsgálat során a környező képleteket is vizsgáljuk, ezért a vizsgálat során látható, ha a fájdalom valamelyik környező szerv gyulladása nyomán sugárzik át. Műtét utáni nyomon követésre is alkalmas, például térdprotézis beültetést követően.

Here UH vizsgálat

A here ultrahangos vizsgálata során számos rendellenességet ki lehet szűrni. Felfedezhetőek visszerek, herecsavarodás, heresérv, ciszta, gyulladás, daganatos betegségek, valamint a mellékhere állapota is vizsgálható.

Color doppler UH vizsgálat végtagoknál

Tájékozódni tudunk az erek faláról, tágasságáról és a keringés milyenségéről. Speciális mérések segítségével az áramlás sebességéről, ellenállás fokozódásáról vagy csökkenéséről kapunk felvilágosítást. Vénás keringés vizsgálatakor a leggyakoribb kérdés: van-e az erekben trombózis, ha van, okoz-e elzáródást vagy sem. Végtagi vénák vizsgálatakor kimutathatók a tágult visszerek, vizsgálható a vénabillentyűk elégtelen működése és a mélyvénák állapota.


GYIK

Vizsgálati információk

Javasolt előzetesen áttekinteni az egészségügyi előzményeit, beleértve a korábbi betegségeket, műtéteket, gyógyszereket vagy allergiákat. Ez segíthet az orvosnak a pontosabb képet kapni az egészségi állapotáról.

A vizsgálat előtti éjszakán lehet, hogy nem szabad enni vagy inni bizonyos időpontig, különösen akkor, ha vérvétel vagy egyéb laborvizsgálatok vannak soron.

Ha rendszeresen szed bármilyen gyógyszert, kérdezze meg az orvost, hogy szükséges-e felfüggeszteni vagy módosítani a gyógyszeradagolást a vizsgálat előtt.

Ha szükséges, vigyen magával valakit, aki elkísér az orvosi vizsgálatra. Ez különösen akkor fontos, ha olyan vizsgálatra megy, ahol lehet, hogy befolyásolhatják az állapotát, vagy amely után nem ajánlott vezetni.

Ne habozzon feltenni a kérdéseit az orvosnak. Legyenek ezek az egészségügyi problémák, a vizsgálat menete vagy az eredmények értelmezése. A pontos információk segíthetnek megérteni az egészségi állapotát és a teendőket.

Ha tudja, hogy milyen típusú vizsgálatra kell mennie, tájékozódjon előre, hogy mire számíthat. Például ha vérvételre megy, akkor lehet, hogy üres gyomorral kell megjelennie.

Próbáljon meg nyugodtan maradni és stresszmentesen kezelni az orvosi vizsgálatot. Az orvosok és az egészségügyi szakemberek tapasztaltak az ilyen helyzetekben, és segítenek önnek.

Érdeklődjön telefonon a +36 1 870 000 vagy a +36 33 542 777-es telefonszámon.